13. základní škola Plzeň,
Habrmannova 45,
příspěvková organizace

Ponožkový den na TŘINÁCTCE

21. březen se celosvětově slaví jako „Světový den Downova syndromu“. Downův syndrom je nejobvyklejší vrozená chromozomální anomálie. Dochází k ní nejčastěji při splynutí vajíčka a spermie, kdy hned v prvotní buňce zůstane chromozom navíc a každá další buňka pak pokračuje v dělení již s touto vadou.

V případě Downova syndromu „přebývá" 21. chromozom. Každá buňka osoby s Downovým syndromem tedy obsahuje tři 21. chromozomy (namísto obvyklých dvou).  Proto se Downův syndrom označuje také jako trizomie (ztrojení) 21. Chromozomu).

Běžná zdravá lidská buňka obsahuje 46 chromozomů ve 23 párech, zatímco buňka dítěte s Downovým syndromem má chromozomů dohromady 47.  Nadbytečný 21. chromozom bývá nejčastěji volně přítomen v buněčném jádře.

Tradičně se k tomuto dni pořádá tzv. „Ponožkový den“. Ten se pořádá na podporu lidí trpících Downovým syndromem. Do této aktivity se zapojila i celá naše škola. Pro nezúčastněnou osobu to mohlo vypadat, že si ráno všichni oblékali ponožky po tmě. Všichni jsme ale věděli, že nošení odlišných ponožek symbolizuje přebývající chromozom u lidí trpících Downovým syndromem. Nevypadali jsme tedy jako parta bláznů, která si bere každou ponožku jinou, ale jako škola, která je velmi dobře obeznámena s problematikou Downova syndromu.

P. Hofrajter

Ve fotogalerii si můžete prohlédnout, jak nám to všem - dětem i dospělým - slušelo...

Design by SITMP